Gothic Lolita

29. srpna 2017 v 14:55 | Psychedelic |  Gothic, temné obrázky a hodně krve
Gothic Lolita

Lolita je módní styl mladých dívek a žen, který čerpá inspiraci z rokoka, viktoriánské a edwardiánské doby. Poprvé se objevil v 80. letech v Japonsku, odkud se rozšířil do celého světa (především USA, ale populární je také ve Francii, Německu, Švédsku a dalších zemích Evropy).
Hlavním znakem je především široká sukně po kolena áčkového nebo zvonkového střihu, pod kterou se nosí spodnička z tylu nebo organzy. Díky ní sukně nabývá typicky nadýchaného tvaru. Nejčastěji se nosí blůzky a halenky, ale neméně oblíbená jsou i obyčejná trička a korzety. Na šatech jsou obvyklé decentní krajky a volánky, v některých podstylech také potisky.
Mnoho dívek věnuje velkou péči svým vlasům, ve kterých nosí nejrůznější doplňky - hřebínky s perličkami, květinami nebo síťkami, malé zdobené kloboučky (nošené na straně), mašle, perličkové korunky, klobouky, bonety, headdressy (pruh látky ozdobený krajkami či jinými drobnostmi).
Na krku se nosí starodávné medailonky (kameje), přívěšky, náhrdelníky, sametky, v některých stylech i obojky.
Oblíbenými botami jsou mary janes (nízké boty s přezkou), rocking horse shoes (také zvané "houpací boty), sandálky, boty na platformě a vysoké šněrovací kozačky. Pokud není parné léto, nosí většina lolitek na nohou podkolenky (jednobarevné, vzorované, s krajkou…) a nebo punčochy.
Pro oblečení v tomto stylu je velice důležitá kvalita materiálů - používá se téměř výhradně bavlna místo polyesteru, neužívají se levně působící lesklé látky, místo umělých krajek se našívají pouze bavlněné krajky či madeira. Dbá se hlavně na kvalitu ušití a zpracování.
Lolita může působit starodávně a jemně, temně a elegantně, nebo i roztomile a křehce - to záleží na vkusu každé nositelky. V žádném případě však nemá působit vyzývavě a ani nemá napodobovat dětské oblečení!
S lolitou není přímo spojena žádná hudba ani filozofie. Pro některé dívky ale lolita představuje jistý životní směr (tzv. "lifestyle lolita"), který se vyznačuje mírností a jemností vystupování, elegancí a distingovaností, například v mluvě (dívky se vyhýbají vulgarismům a podobně). Působí velmi ženským dojmem. Často se zajímají o kulturu, například divadlo, literaturu, hudbu, věnují se šití, vaření a jiným typicky ženským zájmům.Historie

Lolita vznikla na začátku 80. let jako protest mladých Japonek proti uniformitě oblékání a přísnému tradicionalismu japonské společnosti. Inspiraci našly v módní ženskosti Evropanek a především v evropské historii odívání.
U zrodu lolity stály značky jako MILK, JANE MARPLE, WONDERFUL WORLD, PINK HOUSE a SHIRLEY TEMPLE. Podobně hluboké kořeny mají i některé z nejprestižnějších současných lolita značek, a to ANGELIC PRETTYkterá vznikla již roku 1979, BABY THE STARS SHINE BRIGHT roku 1988 a METAMORPHOSE v roce 1993.
Samotný název "lolita" vznikl podle pramenů náhodným vybráním roztomilého ženského jména (konkrétně jde o zdrobnělinu španělského jména Dolores), který by vhodně reprezentoval jemné a křehké ladění této módy. Poprvé jej s největší pravděpodobností užil zpěvák a egl fashion designer Mana z kapely Malice Mizer.
V žádném případě však neodkazuje na západní pojetí tohoto slova (sexuálně aktivní nezletilá dívka) - Román "Lolita" od Vladimira Nabokova vyšel v Japonsku až roku 1998!
Gothic Lolita
Gothic Lolita (Gosu-Rori) je asi nejznámější styl lolita módy. Ze všech podstylů je nejvíce verzatilní a také může být i více odvážný (korzety místo decentních blůz, boty na platformě,…). Zakládá se na černé a bílé barvě, můžeme ovšem narazit i na šaty jiných tmavých barev, například krvavě rudé, tmavě modré, olivově zelené apod. Šaty jsou většinou bez potisku, častější je zajímavá výšivka, většinou ve stříbrné barvě.


Elegant Gothic Aristocrat
Elegant Gothic Aristocrat, zkratkou EGA, je styl velmi podobný západnímu "romantic goth". Soustředí se téměř výlučně na černou barvu a jak už název napovídá, snaží se o vzezření elegantního aristokrata. Oproti lolitě nevyužívá sukně po kolena - obvyklé jsou naopak sukně sahající až po zem, mnohem častěji se využívají korzety a podobné módní prvky, styl je více vyspělý. Časté jsou různé klobouky, hřebínky, síťky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama