Hexagram-Davidova hvězda

29. srpna 2017 v 15:10 | Psychedelic |  Magie, rituály,symboly a vše

Hexagram / pravidelný hexagram / "Davidova hvězda" je šesticípý pravidelný hvězdovitý obrazec vytvořený z dvou rovnosrtranných trojúhelníků. Schläfliho symbol pro hexagram je {6/2}, popřípadě 2{3}. Slovo hexagram pochází z řeckého hexagrammon, "šestilinka", "šestiobraz".


HISTORIE

První doložené hexagramy pochází z jihoindických hinduistických chrámů z období 800-600 př.n.l., tj. více než 3000 let po prvních pentagramech. V antice byl hexagram symbolem židovského státu, odtud pojmenování Davidova hvězda. Podle jedné teorie je hexagram vlastně složen ze dvou hebrejských písmen dalet, čili "D" (podobně jako řecká delta má tvar trojúhelníku Δ).


Z období kolem 1000 n.l. pochází skalní rytina hexagramu z májského města Uxmalu v dnešním Mexiku. Ve středověku se Davidova hvězda často objevuje v "čarodějnické knize" Klíč Šalomounův. Později byla užívána v alchymii jakožto symbol samotného umění alchymie, nebo také jako symbol ohně (trojúhelník s vrcholem nahoru), vody (trojúhelník s vrcholem dolů). Kombinace obou trojúhelníků dala ohnivou vodu, tedy alkohol. Další významy hexagramu v alchymii byly pij! nebo polkni!

NÁBOŽENSTVÍ

Davidova hvězda (hebr. מגן דוד, Magen David, "Davidův štít") je symbolem Židů, judaismu a státu Izrael. Trojúhelník s vrcholem nahoru značí oheň a mužskou energii, trojúhleník s vrcholem dolů vodu a ženskou energii. Jejich základny pak symbolizují vzduch a zemi. Sionistické hnutí přijalo Davidovu hvězdu jakožto symbol svého úsilí o vytvoření samostatného židovského státu. Hebrejský význam Davidův štít je dle mínění některých eufemismem pro slovo Bůh.
V křesťanství je hexagram často nazýván hvězdou stvoření a lze jej nalézt v některých křesťanských kostelech. Mormoni používají hexagram jako symbol své spřízněnosti s židovským národem. Hexagram lze najít též v kosmologických obrazcích hinduistů a džinistů, stejně tak jako v některých mešitách jakožto symbol proroků Davida a Šalomouna.

JINÉ

Hexagram (Davidovu hvězdu) lze v současnosti nalézt na vlajce státu Izrael. Objevil se i na vlajkách předosmanských tureckých států Karamanoğlu a Candaroğlu. Izraelská národní zdravotnická záchraná služba Magen David Adom (Červený Davidův štít) má ve znaku červený hexagram.
Od roku 1938 (v Polsku 1939 a Protektorátu Čechy a Morava 1941, později i v jiných oblastech okupovaných Třetí říší) do konce druhé světové války museli Davidovu hvězdu s nápisem Jude nosit všichni Židé starší 6 let.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 29. srpna 2017 v 15:15 | Reagovat

Za vlády Hitlera dost nenáviděný symbol...

2 psychedelic psychedelic | Web | 29. srpna 2017 v 15:30 | Reagovat

[1]: To je pravda bohužel

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama